Forum GRH "Sojusz" Strona Główna GRH "Sojusz"
Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Sojusz"
 
 » FAQ   » Szukaj   » Użytkownicy   » Grupy  » Galerie   » Rejestracja 
 » Profil   » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   » Zaloguj 

Jak słynny generał odwiedzał Trójmiasto

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum GRH "Sojusz" Strona Główna -> Źródła wiedzy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sanchez




Dołączył: 09 Lis 2011
Posty: 3703
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Śro 9:10, 11 Gru 2013    Temat postu: Jak słynny generał odwiedzał Trójmiasto

Na przełomie sierpnia i września 1967 roku Trójmiasto przygotowywało się do wizyty generała De Gaulle'a. Przybycie sławnego francuskiego wodza było świętem całej nadmorskiej metropolii.


Wizyta generała była niezwykle ważna dla ówczesnych polskich władz komunistycznych. Charles de Gaulle był przyjmowany z najwyższymi honorami, ponieważ Gomułka zyskał niezwykłego sojusznika.

O tym wiedzą wszyscy: ur. w 1890 roku Charles André Joseph Marie de Gaulle to czołowa postać historii Francji XX wieku. Polityk, teoretyk i praktyk wojskowości, trzykrotnie ranny w I wojnie światowej. Szef emigracyjnego rządu Wolnej Francji, kontynuującego walkę z Niemcami. W latach 1959-1969 prezydent Republiki i twórca nowej konstytucji ustanawiającej pół prezydencki system rządów.

O tym wie mało kto: de Gaulle był wielkim polonofilem. Po powrocie z niewoli podczas I wojny światowej, zaciągnął się do 5 Pułku Strzelców Polskich w Sille-le-Guillaume i wraz z pułkiem przybył do Polski. Od kwietnia 1919 do stycznia 1921 roku przebywał w Kutnie jako instruktor w składzie francuskiej misji wojskowej pod komendą gen. Maxime Weyganda. W dawnej szkole Gwardii Cesarskiej w Rembertowie, gdzie wykładał teorię taktyki. W lipcu i sierpniu 1920 roku został na krótko wcielony do polskiej jednostki bojowej i awansowany do stopnia majora.

Te doświadczenia sprawiły, że przez całe życie wyrażał się o Polsce ciepło i z uznaniem. Po II wojnie światowej podkreślał też polskość polskich ziem północnych i zachodnich.

Mając ponad 70 lat De Gaulle zapragnął jeszcze raz odwiedzić Polskę. Francuski prezydent, który przybył do Warszawy 6 września 1967 roku, zatrzymał się w pałacu w Wilanowie. W stolicy był witany entuzjastycznie, na ulicach wiwatowały tłumy. Oprócz stolicy, postanowił zobaczyć także Kraków, Śląsk i Gdańsk, w którym pojawił się 9 września 1967.

De Gaulle wylądował na lotnisku w Pruszczu Gdańskim o godz. 19.10. Witali go premier Józef Cyrankiewicz, gen. Marian Spychalski, pierwszy sekretarz KW PZPR w Gdańsku Jan Ptasiński i dowódca marynarki wojennej, wiceadmirał Zdzisław Studziński. Generał, który przyleciał wraz z małżonką Yvonne, przypomniał, częściowo w naszym języku, o tym, że był już w Gdańsku w 1920 roku i że było to zupełnie inne miasto, które wtedy szukało swojej drogi.

Po uroczystościach powitalnych kolumna ruszyła w stronę Trójmiasta. Droga przejazdu wiodła przez ulicę Jedności Robotniczej, czyli dzisiejszy Trakt Św Wojciecha.

- Kiedy przez Orunię miał przejechać francuski prezydent żartowaliśmy, że teraz to przynajmniej odmalują nam budynki - opowiadała portalowi MojaOrunia.pl Weronika Leśniewska, która urodziła się na Oruni w 1946 roku. - I rzeczywiście pomalowali. Ale tylko z przodu, do pierwszego piętra. Nic nie było tynkowane, jak była dziura, to robili jakąś prowizorkę, tak, aby zasłonić.

Jak wynika ze wspomnień mieszkańców Oruni, zamieszczonych w portalu MojaOrunia,pl, De Gaulle przejeżdżał przez tę dzielnicę podświetlonym samochodem. Za nim zaś jechała cała świta innych aut. Podczas przejazdu prezydenta Charles'a de Gaulle'a na ulicy nie było wielu oruniaków.

- Było spokojnie. Zgarnęli pijaków z okolicznych lokali, wsadzili ich w autobus i wywieźli gdzieś pod Kościerzynę - śmieje się Zdzisław Stopa. - Tak samo zrobili we Wrzeszczu.

Na rezydencję generała wybrano najlepszy ówcześnie trójmiejski hotel, czyli sopocki Grand. Generał spał w tym samym pokoju, w którym ponad dwadzieścia lat wcześniej zatrzymał się Hitler. Ponieważ na podłodze apartamentu zachowały się jeszcze wzory, przypominające swastykę, sypialnię wyłożono nową wykładziną.

- Kilka dni przed przyjazdem generała agenci bezpieki i ochroniarze prezydenta nakazali zbudowanie dla gościa specjalnego łóżka o długości 240 cm, bo De Gaulle miał prawie 2 metry wzrostu. Kiedy w latach 90. odchodziłam na emeryturę, to łóżko stało na hotelowym strychu - wspomina Magdalena Gondek, wieloletnia pracownica sopockiego Grandu. - W ten sposób udało się zapobiec wpadce, która miała miejsce w Zabrzu. Oficerowie UB samochodami na sygnale ściągali kierowników sklepów, ale łóżka długości 240 cm nie udało się wytropić. Wreszcie wykonano je w nocy w kopalnianej stolarni, a pościel ręcznie uszyły żony górników.

Pobyt prezydenta w Gdańsku relacjonowany był przez wszystkie media. Jak donosił ówczesny "Dziennik Bałtycki", następnego dnia De Gaulle zwiedził katedrę w Oliwie, witany przez wiwatujące tłumy przeszedł ulicami Głównego Miasta, udał się na Westerplatte, aby stamtąd, okrętem Marynarki Wojennej, odpłynąć do Gdyni i powrócić do Sopotu.

Na tym zakończyła się oficjalna wizyta De Gaulle'a w Gdańsku. Następnego dnia czekało go spotkanie z Gomułką i posłami w Warszawie.

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Słoń




Dołączył: 09 Lis 2011
Posty: 1858
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Śro 11:41, 11 Gru 2013    Temat postu:

Typowe malowanie trawy na zielono. Laughing

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum GRH "Sojusz" Strona Główna -> Źródła wiedzy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
subMildev free theme by spleen & Programosy
Regulamin